Sytuacja sanitarna w placówkach medycznych

Każdy chciałby się leczyć w dobrej placówce służby zdrowia. Przed wizytą w przychodni czy też przyjęciem do szpitala próbujemy dowiedzieć się u naszych znajomych coś na temat danego zakładu opieki zdrowotnej. Najczęściej pacjent może ocenić daną placówkę po jej wystroju czy też zachowaniu się personelu, ale czy jest to najlepszy sposób na znalezienie dobrego szpitala czy przychodni? Co roku Główny Inspektor Sanitarny wydaje raport zatytułowany Stan Sanitarny Kraju (link). Zawarte są w nim między innymi informacje o wynikach przeprowadzonych kontroli stanu sanitarnego podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Państwowa Inspekcja Sanitarna dopatrzyła się w nich wielu uchybie. W 2011 roku skontrolowano 847 z 895 szpitali wykazanych w ewidencji i okazało się, że 21% z nich ma niedostateczny stan sanitarny. Dodatkowo bardzo zły jest stan sterylizacji w szpitalach (w raporcie z 2011 roku nie ma mowy o tym aspekcie bezpieczeństwa leczenia w szpitalach, ale zostało to omówione w 2010 roku). Oto fragment raportu Stan Sanitarny Kraju w 2010 roku dotyczący tej kwestii (link): „… w 2010 r. na terenie Polski działało łącznie 614 szpitali, które w swoim statucie miały centralną sterylizatornię. Spośród tych szpitali, 141 placówek (23%) dysponowało centralną sterylizatornią, która spełniała wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 213, poz. 1568), m.in. posiadała podział na trzy strefy: brudną, czystą i sterylną, a 473 szpitale (76%) miały w swojej strukturze centralną sterylizatornię nie spełniającą tych wymagań (w liczbie tej uwzględnione zostały również placówki posiadające odpowiednie programy dostosowawcze)”. Placówki ambulatoryjne lepiej wypadały w kontrolach i tak nieprawidłowy stan sanitarny stwierdzono w 2011 roku w 4% badanych poradniach i przychodniach specjalistycznych. Natomiast w grupie skontrolowanych praktyk lekarskich oraz praktyk pielęgniarek w 0,7% negatywnie oceniono stan sanitarny. Niestety Główny Inspektorat Sanitarny nie udostępnia informacji, które skontrolowane placówki nie spełniają norm.




 

 

 

 

 

Placówki medyczne z akredytacją

Na szczęście wielu świadczeniodawców usług medycznych w Polsce posiada certyfikaty akredytacyjne przyznawane przez niezależne instytucje mające do tego uprawnienia. Certyfikat taki jest potwierdzeniem, że dana placówka służby zdrowia spełnia określone standardy świadczenia usług.

Bardzo popularną instytucją certyfikującą jest Centrum Monitorowania Jakości w Służbie Zdrowia (CMJ), przyznaje ono od dawna certyfikaty akredytacyjne szpitalom, a od niedługiego czasu także placówkom ambulatoryjnym. By dowiedzieć się, które szpitale posiadają certyfikaty akredytacyjne CMJ, proszę kliknąć (w ten link), natomiast lista placówek ambulatoryjnych z akredytacją znajduje się (pod tym linkiem). Listy placówek medycznych, które znajdują się pod tymi linkami można sortować ze względu na województwo, nazwę miejscowości i datę ważności certyfikatu akredytacyjnego.

Działają też w Polsce inne instytucje, która udzielają akredytacji jest to np.: TÜV NORD Polska, czy też firma IMQ.

 

Rankingi placówek medycznych

Niezależnie od akredytacji corocznie tworzonych jest szereg rankingów szpitali. Bardzo znany jest ranking tworzony przez gazetę Rzeczpospolita z udziałem wspomnianego już wyżej CMJ. Ranking ten tworzony jest w kilku kategoriach:

 

Na pewno warto skorzystać z przedstawionych powyżej informacji zanim podejmie się decyzję o wyborze placówki medycznej, której powierzycie Państwo swoje zdrowie.

 

Rejestr zakładów opieki zdrowotnej

Dodatkowe informacje na temat interesującej Państwo placówki medycznej np.: kto jest jej właścicielem jakie świadczy usługi można znaleźć w dostępnych w internecie rejestrze zakładów opieki zdrowotnej (link).