Działania niepożądane leków
Niezwykle ważną sprawą dla monitorowania bezpieczeństwa leków stosowanych w Polsce jest zgłaszanie działań niepożądanych związanych z ich stosowaniem. Na pracownikach służby zdrowia ciąży obowiązek przekazywania do odpowiednich instytucji informacji o takich działaniach, jednakże w Polsce obserwowana jest bardzo mała zgłaszalność takich działań, w porównaniu z danymi światowymi. Być może wynika to z braku informacji przekazywanej o nich lekarzom, albo farmaceutom przez pacjentów.
Jeżeli pacjent uważa, że w związku z zażywaniem danego leku wystąpiły u niego działania niepożądane, czyli zgodnie z przepisami prawa – każde niekorzystne i niezamierzone działanie produktu leczniczego, występujące podczas stosowania dawek zalecanych u ludzi w leczeniu chorób, w celach profilaktycznych, diagnostycznych lub modyfikacji funkcji fizjologicznych [1] może zgłosić to lekarzowi, czy też farmaceucie. Oni z kolei mają obowiązek, o ile uznają, że rzeczywiście miało miejsce działanie niepożądane, przekazać informację o tym do tzw. podmiotu odpowiedzialnego na polskim rynku za dany lek lub Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dla zainteresowanych tematem umieszczamy link do broszury na temat zgłaszania działań niepożądanych (link).
[1] - Zgłaszanie niepożądanych działań leków wskazówki http://bip.urpl.gov.pl/system/article_attachments/attachments/77/original/biuletyn.pdf?1282749647