Zażywając leki trzeba wziąć pod uwagę kilka zasad, które zapewnią że leczenie będzie skuteczne i bezpieczne. 

Należy zażywać leki systematycznie i ściśle zgodnie z zaleceniami lekarskimi

Okazuje się, że znaczny odsetek pacjentów nie zażywa leków regularnie nawet w sytuacji, gdy takie zachowanie stwarza zagrożenie dla ich życia. Na szczęście istnieją różne sposoby, żeby poprawić tę sytuację. Można kupić pojemnik na leki, do którego można na cały tydzień, a przynajmniej na cały dzień, umieścić odpowiednią dawkę leków i wyciągać je. Można także ustawić alarm w zegarku, czy też poprosić o przypominanie o zażywaniu leków bliską sobie osobę.

 

Należy zapobiegać interakcjom pomiędzy zażywanymi lekami

Zażywane leki często wchodzą ze sobą w interakcje, które mogą być niebezpieczne dla pacjenta. Ważne jest by podczas wizyty lekarskiej poinformować lekarza o wszystkich lekach jakie zażywamy, także o tych, które nie są związane z chorobą, w sprawie której lekarz udziela nam porady. Dodatkowo także trzeba pamiętać o zażywanych lekach kupowanych bez recepty, ponieważ one także mogą wchodzić w niebezpieczną interakcję z lekami na receptę. Na stronie Ministerstwa Zdrowia istnieje możliwość sprawdzenia czy zażywane przez nas leki wchodzą w niebezpieczne interakcje (link).

 

Należy pamiętać o interakcji leków z żywnością

Skuteczność i bezpieczeństwo zażywanych leków zależy także od uwzględnienia wpływu spożywanej żywności na działanie leków. Różne pokarmy i napoje modyfikują działanie leków i w ten sposób mają wpływ na działalnie leków. Konieczne jest pamiętanie o bezwzględnym zakazie łączenia alkoholu z lekami. Szczegółowe informacje na o interakcjach między żywnością a lekami zostały opublikowane przez Instytut Żywności i Żywienia (link).

 

Należy racjonalnie zażywać antybiotyki

Odkrycie antybiotyków stało się jednym z kamieni węgielnych rozwoju nowoczesnej medycyny. Kiedy nie znano antybiotyków, zakażenia bakteryjne obecnie uważane za błahe mogły zakończyć się śmiercią pacjenta, jednakże z winy lekarzy i pacjentów sytuacja może się już wkrótce diametralnie zmienić. Jak wskazują badania antybiotyki są nadużywane, stosuje się je często wtedy, gdy nie są potrzebne, czy też używa się najnowocześniejszych antybiotyków, w sytuacji, kiedy antybiotyki od lat stosowane mogłyby skutecznie wyleczyć daną chorobę. Działania te prowadzą do sytuacji polegającej na tym, że coraz więcej drobnoustrojów chorobotwórczych staje się opornych na powszechnie stosowane antybiotyki. Jak tak dalej pójdzie, to doprowadzimy do sytuacji, że posiadane przez nas antybiotyki będą nieskuteczne i coraz więcej pacjentów będzie umierać z powodu braku skutecznych lekarstw.

Wiele informacji o antybiotykach w przystępnej i atrakcyjnej formie można znaleźć w serwisie stworzonym przez Narodowy Program Ochrony Antybiotyków (link).

Odpowiedzi  na 32 najpopularniejsze pytania pacjentów dotyczące antybiotyków (link).

Reportaż TVP Info na temat nadużywania antybiotyków w Polsce i bardzo poważnych tego konsekwencji dla możliwości leczenia infekcji bakteryjnych (link). 

W zakładce Multimedia / Filmy znajduje się ciekawy film, na temat problemów związanych z nadużywaniem antybiotyków w kilku krajach Unii Europejskiej zatytułowany Antybiotyki - lekarstwo czy trucizna? (link)