Czy pacjenci znają swoje prawa?
Osoby uprawnione zgodnie z obowiązującymi przepisami do świadczeń finansowanych ze środków publicznych często nie znają swoich praw co powoduje, że w razie potrzeby nie korzystają z opieki zdrowotnej lub też płacą z własnej kieszeni za to co należy im się bezpłatnie. W polskim systemie ochrony zdrowia mamy do czynienia z tzw. pozytywnym koszykiem świadczeń finansowanych ze środków publicznych co oznacza, że zostały zdefiniowane świadczenia, które są dostępne ze środków publicznych. Zakres tych świadczeń jest bardzo szeroki i w zasadzie teoretycznie za wyjątkiem części świadczeń z zakresu stomatologii można w nim znaleźć wszystko co potrzebują pacjenci. Niedostatek środków publicznych na zdrowie powoduje, że w przypadku zabiegów nie ratujących życie często niestety konieczne jest ustawienie się w tzw. kolejce do uzyskania potrzebnego świadczenia. W zakładce Prawo do leczenia znajdują się informacje, które zapewne będą Państwu pomocne w poznaniu praw, a także informacji pomagających szybsze skorzystanie z opieki.
Dzięki ofiarnej pracy pracowników służby zdrowia pacjenci odzyskują zdrowie, a nawet unikają śmierci. Niestety w zakładach opieki zdrowotnej oprócz wyleczenia można także pogorszyć swój stan zdrowia, co nierzadko ma katastrofalne i nieodwracalne skutki. Choć zgodnie z oficjalna statystyka w tym zakresie polski system ochrony zdrowia jest najlepszy na świecie, ale wynika to z powodu nie raportowania informacji o błędach medycznych, a nie z tego, że tak dobrze jest w polskiej ochronie zdrowia. W zakładce Błędy medyczne są podane informacje jak pacjenci mogą dochodzić swoich praw.
Informacje dotyczące nowej tzw. krótszej ścieżki dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu tzw. zdarzenia medycznego są zawarte w osobenej zakładce Zdarzenia medyczne.