Błędy medyczne
Dzięki ofiarnej pracy pracowników służby zdrowia pacjenci odzyskują zdrowie, a nawet unikają śmierci. Niestety w zakładach opieki zdrowotnej oprócz wyleczenia można także pogorszyć swój stan zdrowia, co nierzadko ma katastrofalne i nieodwracalne skutki.
Do końca 2011 roku polscy pacjenci lub ich rodziny jedynie na drodze sądowej mogli dochodzić odszkodowań za utracone zdrowie lub życie. Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Sprawiedliwości, w latach 2001 – 2009 do sądów wpływało rocznie średnio ok. 330 spraw o odszkodowania za szkody wyrządzone w służbie zdrowia. Ta droga dochodzenia swoich praw była dla pacjentów bardzo droga i długotrwała, dlatego większość spraw związanych z błędami medycznymi nigdy nie została przekazana do sądu. W dochodzeniu swoich praw pacjenci muszą zapoznać się z szeregiem zagadnień prawnych w czym pomocne są prezentacje Kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy.
Poza wskazaną powyżej kancelarią kwestiami dochodzenia roszczeń odszkodowawczych zajmują się między innymi także Towarzystwo Pomocy Poszkodowanym czy też Kancelaria Teodorowski & Wojtaszak.
Inną formą dochodzenia roszczeń odszkodowawczych ze strony pacjentów są tak zwane zdarzenia medyczne. Jej zaletą jest krótszy czas lecz równocześnie ograniczona kwota odszkodowania i zadośćuczynienia. Biliże innformacje na ten temat znajdują się w zakładce Zdarzenia medyczne.
Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere
Powstało w 1998 roku w celu ochrony praw pacjentów. Jak to zostało napisane na stronie internetowej Stowarzyszenia „Podstawowym celem Stowarzyszenia jest wywieranie presji na władze państwa dla takiej zmiany prawa medycznego, by ofiary błędów lekarskich uzyskiwały natychmiastową pomoc. Celem jest zapobieganie ukrywaniu błędów lekarskich kosztem zdrowia czy życia poszkodowanych.” (link do strony Stowarzyszenia).