Zdarzenia medyczne
Od 1 stycznia 2012 roku zgodnie ze znowelizowaną Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z dnia 31 marca 2009 r.) została utworzona nowa ścieżka dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia. Dotyczy ona tzw. zdarzeń medycznych, zdefiniowanych w Art. 67a. 1. wyżej wymienionej ustawy, którymi są: „zakażenia pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta albo śmierci pacjenta będącego następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:
1) diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe
leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby,
2) leczenia, w tym wykonania zabiegu operacyjnego,
3) zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego”
Trzeba pamiętać, że zdarzenie medyczne musiało mieć miejsce po 1 stycznia 2012 roku i musiało nastąpić w trakcie leczenia szpitalnego. Za złożenie wniosku pacjent ponosi opłatę w wysokości 200 złotych. Sprawy rozpatrują nie sądy lecz Wojewódzkie Komisje ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Komisje mają 4 miesiące na rozpatrzenie wniosku i wydanie orzeczenia działają one przy Urzędach Wojewódzkich (tabela ze szczegółowymi informacjami o Wojewódzkich Komisjach ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych). Wiele informacji na zdarzeń medycznych zawiera Poradnik dla pacjenta wyjaśniający szczegółowo przypadki, w których można zgłaszać wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego oraz sposób jego złożenia (link). Należy także pamiętać, że ta krótsza ścieżka dochodzenia roszczeń ma ograniczoną wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia, ktore nie mogą przekroczyć 300 tys. PLN.
Proponujemy także Program z udziałem Rzecznika Praw Pacjenta i pacjentki, która z powodu błędu lekarskiego musiała mieć usuniętą macicę za co otrzymała 100 tys. zł odszkodowania. Rzecznik Praw Pacjenta przedstawia w nim informacje na temat odszkodowania za tzw. zdarzenia medyczne (link).
Głos Szczeciński opisuje sytuację w zakresie zdarzeń medycznych w województwie zachodniopomorskim. Do końca 2012 roku zgłoszono do tamtejszej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych 27 spraw. A jak się zakończyły? o tym w artykule (link).
Szczególowe informacje na temat Wojewódzkich Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych (link).