Profilaktyka indywidualna
Każdy z nas może na bieżąco monitorować szereg czynników, które wpływają na nasze zdrowie. Poniżej opiszemy część z nich. Warto stosować wszystkie zaproponowane poniżej metody profilaktyki indywidualnej, przy czym trzeba pamiętać, że najważniejsza jest systematyczność.
Regularna kontrola masy ciała, a zwłaszcza wskaźnika BMI
Waga ciała w szczególności współczynnik BMI jest podstawowym elementem, który na bieżąco powinien być kontrolowany. BMI czyli Body Mass Index powstaj poprzez podzielenie masy ciała w killogramach przez wzrost w metrach podniesiony do potęgi drugiej. Za prawidłową wartość BMI przyjmuje się przedział od 18,5 do 25. W przedziale od 25 do 30 mamy do czynienia z nadwagą, a powyżej 30 z otyłością.
Mierzenie temperatury
Regularne mierzenie temperatury także może być skuteczną metodą diagnostyczną. W przypadku stwierdzenia nawet nieznacznego, ale utrzymującego się przez dłuższy okres czasu podniesienia temperatury naweto około 37 stopni Celsjusza należy wtedy skontaktować się z lekarzem. Może to bowiem świadczyć o tym, że coś niedobrego może dziać się w naszym organizmie. Warto zaopatrzyć się w bezdotykowy termometr, który w ciągu kilku sekund precyzyjnie zmierzy temepraturę. Taki termometr jest też bardzo użyteczny w przypadku pomiaru temperatury ciała u dzieci, także tych najmniejszych.
Badanie ciśnienia krwi
W Polsce istnieje kilkumilionowa rzesza osób cierpiących na nadciśnienie, które nie zdają sobie sprawy z tego faktu. Nie leczone nadciśnienie po kilku latach może zamanifestować się w postaci tragicznych konsekwencji np.: udaru mózgu. Z powyższych względów warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz najlepiej z funkcją wykrywania niemiarowaości i regularnie mierzyć sobie ciśnienie. Zakup dwóch mankietów do ciśnieniomierza - dla dorosłych i dla dzieci umożliwi pomiar ciśnienia także dzieciom. Niewielkie nadciśnienie można likwidować obniżeniem masy ciała, redukcją spożywania soli kuchennej, ograniczoną regularną aktywnością fizyczną, ale oczywiście o tym co trzeba zrobić w przypadku wykrycia nadciśnienia musi zadecydować lekarz.
Dla osób posiadających ciśnieniomierze starszego typu załączamy prezentację jak w sposób prawiłowy wykonać pomiar ciśnienia krwi (link).
Obecność obrzęków
Występowanie obrzęków jest jednym z objawów szeregu chorób, dlatego warto zwracać uwagę czy one występują. Dobrze jest weryfikować, czy wieczorem pod ściągaczem skarpetem nie robi się głębokie wcięcie.
Obserwacja stolca
Niezwykle ważna jest regularna obserwacja stolca. Zmiany w obrębie stolca mogą polegać na domieszce krwi, która może być albo zlokalizowana powierzchownie lub nawet głębiej w stolcu. Niepokoić powinny także stolce smoliście czarne wynikające z krwawień w górnych odcinkach przewodu pokarmowego. Ważna jest także konsystencja stolca oraz jego kształt stolce ołówkowato cienkie są charakterystyczne dla zwężeń odbytu. Oczywiście niepokoić powinny dolegliwości bólowe związane z oddawaniem stolca.
Obserwacja moczu i badania moczu
Kolejną niezwykle ważną sprawą jest bieżąca weryfikacja moczu. Ważna jest tu obserwacja ilości, koloru, zapachu moczu. Na pewno powinno niepokoić zaobserwowanie pienienie się moczu świadczące o obecności w nim białka. Na rynku są dostępne testy paskowe moczu dzięki, którym można monitorować jego pH, i sprawdzać czy nie ma w nim czasem białka, ciał ketonowych czy też cukru. Ważna jest także obserwacja strumienia moczu. Zmniejszony strumień szczególnie u mężczyzn połączony z czestomoczem może świadczyć o przeroście gruczołu krokowego czyli prostaty (na łagodny przerost prosaty pozytywnie działanie wywiera przyjmowanie oleju z pestek dyni). Warto z jednej strony pić odpowiednio dużo płynów jednakze dobrze jest zakończyć ich picie na około 2 godziny przed snem - zapewni to spokojny sen i brak konieczności wstawania w nocy do toalety.
Samobadanie
Nowotwór piersi jest najczęstszym nowotworem atakującym kobiety. W związku z powyższym niezwykle istotne jest samobadanie piersi, dzięki któremu możliwe staje się wykrycie wszelkich niepokojących zmian, które następnie mogą być zdiagnozowane przez profesjonalistów ochrony zdrowia. Samobadanie nie jest trudne pomocny w jego nauce będzie z pewnością film instruktażowy (link). Z kolei problemem mężczyzn jest dosyć często nowotwór jąder jak je badać? Szczegółowy opis znajduje się pod linkiem (link).
Mycie rąk
Kiedy w XIX wieku węgierski lekarz Ignacy Filip Semmelweis odkrył, że na brudnych rękach mogą znajdować się drobnoustroje chorobotwórcze, w związku z czym należy myć ręce, wielu lekarzy uważało go za szarlatana. Niestety dzisiaj kiedy na pewno wiemy, że miał on rację, ciągle brudne ręce są przyczyną chorób i śmierci wielu osób także w Polsce. Wielu chorób można by uniknąć poprzez tani zabieg mycia rąk, który wbrew pozorom zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia nie jest taki prosty – proszę sprawdzić jak należy myć ręce by były one idealnie umyte (link). |